Popularne metody obróbki blachy

Obrobka blachy - technologie

Zaopatrzenie się w gotowe arkusze blach przeważnie wymaga odpowiedniego przygotowania do potrzeb przygotowanego wcześniej projektu. Często pojawia się potrzeba nadania blasze odpowiedniego kształtu lub wymiaru. Jak sprostać problemowi i na co zwrócić uwagę podczas wyboru obróbki?

Obróbka blachy - technologie spawania

Obróbka blachy bez zastosowania nowoczesnych, zaawansowanych technologii byłaby niemożliwa. Bez tego nie stworzy się oczekiwanych rozmiarów oraz kształtów wytwarzanych przedmiotów.
Do technologii obróbki blach zalicza się: spawanie, cięcie oraz gięcie.

Jak spawać blachę - technologie

Do spawania blachy najczęściej stosuje się technikę MIG/MAG. Polega na zastosowaniu niskich prądów podczas uzyskiwania dobrego przetopu oraz wytrzymałości spawu. Stosowana w fabrykach lub branży samochodowej podczas spawania danych elementów. Przy tej technice nie istnieje ryzyko przepalenia blach, nawet bardzo cienkich (poniżej 1 mm grubości).

Lutospawanie to kolejna metoda na spawanie blach, pośrednia między spawaniem a lutowaniem. Wykonuje się ją używając migomatu w sytuacjach kiedy potrzeba coś więcej niż klasyczne spawanie. Łączenie metodą lutospawania skutkuje stopieniem lutu. Stosowane powszechnie w motoryzacji, produkcji balustrad, ogrodzeń oraz wentylacji. 

ciecie blachy

Jak giąć blachę - technologie

Gięcie blachy powoduje powstawanie różnych kształtów czy krzywizn. Obróbkę w postaci gięcia wykonuje się za pomocą takich metod jak: formowanie blachy walcami, zwijanie na krawędziowych prasach, gięcie tłocznikami, owinięcie materiału na wzornikach lub szablonach oraz metodą kształtowania taśm krążkami. Gięcia można dokonywać na zimno lub na gorąco.

Computerized Numerical Control, czyli CNC to zaawansowany rodzaj technologii stosowany do prac związanych z gięciem blach. Rodzaj technologii, który polega na gięciu za pomocą sterowania komputerowego, zaopatrzonego w przeznaczony do tego programu. 

Gięcie blachy składa się z kilku etapów. Stosując się do każdego w odpowiedniej kolejności, uzyska się materiał o wysokiej jakości.
Etapy procesu gięcia blachy:

  • gięcie sprężyste
  • plastyczne
  • dotłaczanie

Jak ciąć blachę - technologie

Od rodzaju oraz przeznaczenia blachy zależy wybór odpowiedniej metody cięcia. Trzeba także pamiętać o odpowiednich narzędziach.

Blachy posiadające cynkowe ochronne powłoki w kontakcie z wysoką temperaturą mogą ulec uszkodzeniom. Do cięcia takiego typu blach warto zastosować rozdzieraki lub nożyce ręczne. Do takich blach należą: miękkie aluminiowe blachy, blachy trapezowe oraz blachę ocynkowaną, którą tnie się wyłącznie na zimno.

Do cięcia blach popularnym narzędziem jest także szlifierka kątowa. Jednak niezalecana do cięcia powyższych blach - możliwość uszkodzeń powłoki ochronnej.

Najpopularniejszymi metodami cięcia są: cięcie wodą oraz cięcie laserem. Do technologii cięcia blach zalicza się także cięcie plazmowym palnikiem, gilotyną, przecinarką (piła taśmowa), gazowy palnik (ręczny, CNC, magnetyczny).

Post dodany przez Admin

Komentarze