Branża energetyczna

Wykorzystanie blach w branzy energetycznej

Blachy stalowe a produkcja ciepła

Ponieważ buduje się coraz więcej elektrowni, w procesie tym wykorzystuje się coraz więcej blach stalowych. Blachy stalowe są poddawane działaniu wysokich temperatur, które są wynikiem procesu spalania w elektrowniach węglowych i gazowych. Gdy paliwo jest spalane, proces spalania wytwarza ciepło, które zamienia wodę w parę i napędza turbiny połączone z generatorami elektrycznymi.

Gdy stal jest podgrzewana do wysokich temperatur, reaguje wytworzeniem na jej powierzchni warstwy utlenionego żelaza. Ta warstwa utlenionego żelaza jest powszechnie znana jako zgorzelina, czyli substancja, która zwiększa swoją objętość wraz ze wzrostem temperatury. Im wyższa jest temperatura blachy stalowej, tym grubsza jest zgorzelina i tym większe jest wydzielanie ciepła. Odkładanie się zgorzeliny na powierzchni blachy stalowej zmniejsza sprawność urządzeń elektrowni i zwiększa ilość wody potrzebnej do chłodzenia i czyszczenia urządzeń.

Jak wykorzystać blachy stalowe w energetyce?

Kiedy żelazo ulega procesowi topienia i chłodzenia do postaci stałej, zachodzi reakcja chemiczna zwana utlenianiem. Podczas utleniania żelazo reaguje z tlenem znajdującym się w otaczającej je atmosferze i przekształca się w formę żelaza, która jest powszechnie znana jako rdza. W procesie spalania paliwa w elektrowniach powstaje dwutlenek węgla i woda, a w procesie spalania biorą udział oba te związki chemiczne. Tlen w atmosferze również reaguje z dwutlenkiem węgla i wodą, tworząc kwas węglowy i kwas solny. Te dwa kwasy powodują rdzewienie metalu. W przypadku blach stalowych ciepło wytwarzane przez urządzenia elektrowni również powoduje zachodzenie tych reakcji chemicznych na blachach stalowych.

blachy energetyka

Blacha stalowa a energetyka - jakie są jej zalety?

Główną zaletą stosowania blach stalowych w przemyśle energetycznym jest ich szeroki zakres temperatur pracy. W przypadku zbiorników ciśnieniowych zmiana temperatury następuje w wyniku zmian temperatury otoczenia, zmiany poziomu wody oraz ciepła zatrzymywanego przez produkt. Zmiana temperatury może być gwałtowna, a jej szybkość w dużym stopniu zależy od grubości zbiornika. Jeśli ciepło jest odbierane zbyt wolno, może to spowodować przechłodzenie naczynia (co prowadzi do zmniejszenia jego wytrzymałości). Zbyt szybkie odprowadzanie ciepła może doprowadzić do przegrzania naczynia (skutkującego nierównomiernym chłodzeniem i odkształceniem). Może to być szkodliwe dla produktu i integralności naczynia.

Jakie blachy stalowe wybrać do budowy elektrowni?

Wybierając blachy stalowe do budowy elektrowni, należy wziąć pod uwagę wymagany okres użytkowania sprzętu oraz warunki, w jakich będzie on pracował. Istnieje wiele różnych rodzajów stali do zastosowań związanych z energetyką, a każdy z nich ma swoje wady i zalety. Na przykład, jeśli warunki pracy są wyjątkowo korozyjne, warto wybrać stal nierdzewną.

Stal nierdzewna jest bardzo odporna na korozję i ze względu na swoją trwałość i odporność na zużycie jest często wykorzystywana do budowy i eksploatacji urządzeń stosowanych w przemyśle energetycznym. Alternatywnie, jeśli potrzebny jest materiał, który jest lżejszy i tańszy, ale nadal odporny na korozję, można wybrać stal węglową.

Post dodany przez Admin

Komentarze